Czy farba na blachę chroni dach?

854 0

Farba na blachę to jeden z głównych sposobów impregnowania dachu. Dzięki zastosowaniu dodatkowej warstwy ochronnej jesteśmy w stanie zapobiec rdzewieniu blachy. Dodatkową korzyścią z tego rozwiązania jest możliwość zmiany wyglądu dachu i dostosowanie go do aktualnych trendów wizualnych.

Jaką wybrać blachę na dach?

Wybór pokrycia dachu najczęściej zapada już podczas powstawania projektu. Dzięki temu projektant może określić materiały, które są konieczne do utrzymania konstrukcji dachu. Odpowiednia nośność więźby dachowej, dostosowana do rodzaju pokrycia, jest kluczowym element, który zapewni bezpieczeństwo konstrukcji.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na pokrycie z blachy, to będziemy mieć do wyboru kilka jej rodzajów. Na rynku możemy wybierać spośród wielu rodzajów blach dachowych. Jednak najpopularniejsze są  blachy trapezowe, płaskie oraz blachodachówki.

Przed zakupem, musimy również zdecydować o grubości blachy, jej kolorze oraz z jakiego materiału ma być wykonana. Standardowo im grubsza będzie blacha, tym będzie wytrzymalsza i bardziej odporna na odkształcenia. Na rynku możemy zakupić materiał dachowy o grubości do 2,5 mm. Jeżeli chodzi o materiał, z którego może być wykonana blacha dachowa to do wyboru mamy blachy stalowe, aluminiowe, miedziane lub wyprodukowane ze stopu cynku z tytanem. Najtrwalsze są te wykonane z miedzi oraz stopy cynku z tytanem. Najtańsze są pokrycia stalowe, które z czasem ulegają erozji. Dlatego w celu ich ochrony stosuje się często specjalną antykorozyjną farbę na blachę.

Czy farba na blachę stalową przedłuży jej trwałość?

Stalowe blachy na dach są najczęściej wybieraną opcją przez klientów. Wiąże się to głównie z jej dobrym stosunkiem ceny do jakości. Przed zakupem należy jednak mieć świadomość, że dach ze stali po jakimś czasie zacznie korodować. Aby tego uniknąć, warto zakupić blachę z dodatkową pokrywą zabezpieczającą. Najpopularniejszą powłoką, którą stosuje się do zabezpieczenia stali, jest cynk. Blachę stalową poddaje się obustronnemu procesowi ocynkowania. Dzięki temu znacząco przedłuża się jej trwałość. Popularnym, ale nieco droższym rozwiązaniem jest zastosowanie powłoki z alucynku, czyli stopu cynku, aluminium i krzemu.

Niemniej, warto pamiętać, że nawet ocynkowane blachy z czasem ulegną korozji. Dlatego warto pamiętać, że dobra farba na blachę pozwoli na przedłużenie trwałości takiego dachu. Oczywiście, zanim będziemy zmuszeni do malowania dachu minie kilka lat od zakupu i montażu takiego dachu. Niemniej, warto regularnie robić przegląd dachu i gdy tylko zauważymy pierwsze oznaki korozji, podjąć zdecydowane działania.
J

eżeli natomiast perspektywa malowania dachu nie jest dla nas do zaakceptowania, powinniśmy pomyśleć o wyborze dachu wykonanego z miedzi lub stopu cynku z tytanem. Wtedy możemy mieć pewność, że dodatkowe prace konserwatorskie nie będą konieczne.

Jaka będzie najlepsza farba na blachę dachową?

Farba na blachę dachową powinna przede wszystkim zabezpieczać stal przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak deszcz, zanieczyszczenia i sól. Codzienna ekspozycja na słońce również wpływa na trwałość pokrycia. Dlatego, nawet ocynkowana blacha z czasem traci swoje właściwości i staje się bardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych, które z czasem powodują jej korozję.

Na rynku mamy szeroki wybór farb pokryciowych, które zawierają w swoim składzie powłoki ochraniające stal. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można poliester, poliester z ceramiką, pural, pokrycie PCW, PVDF oraz posypka.  Dobra farba na blachę będzie tworzyła odpowiednią warstwę ochronną, dodatkowo nadając jej estetycznego wyglądu, poprzez krycie skorodowanych miejsc.

Należy również pamiętać, aby przed malowaniem dachu dobrze go oczyścić i odtłuścić, a także usunąć ślady korozji. Producenci i fachowcy dodatkowo polecają zastosowanie farby podkładowej, która przedłuży trwałość nakładanej powłoki ochronnej. Pamiętajmy również, że malowanie dachu należy powtarzać co kilka lat.

Dodaj komentarz