Kiedy pojawiają się pierwsze zimowe przymrozki, większość roślin potrzebuje ochrony, aby przetrwać do wiosny. Dzieje się tak, ponieważ zimą rośliny wchodzą w okres wegetatywnego odpoczynku do wiosny. Aby być w najlepszej formie po zimie, większość roślin nie potrzebuje niczego. Rośliny niegroźne należy chronić przed zimnem za pomocą odpowiedniej osłony lub umieścić w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem.
Instalacje zewnętrzne.
W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, śnieg jest czynnikiem ochronnym dla roślin w ogrodzie. Jest to naturalny izolator, dlatego nazywa się go „pokrywą śnieżną”. Pod tą warstwą ochronną w temperaturze 0°C ziemia nie zamarza, podobnie jak rośliny! Mimo to warto chronić swoje byliny i młode krzewy, umieszczając u ich stóp ściółkę roślinną (korę, martwe liście) lub lnianą, aby zapobiec zamarzaniu ich korzeni. Mulcze roślinne mają również tę zaletę, że są dobrymi nawozami.
Uwaga: Aby zapobiec odlatywaniu ściółki, ważne jest, aby dobrze ją pokryć jodłowymi gałęziami, ta dodatkowa warstwa zapewni optymalną ochronę. Radzimy owinąć młode krzewy w płótno ochronne zwane polarem zimowym, które będzie chronić ich poroże.
Wiedziałeś o tym?
Mówi się, że roślina jest „odporna”, gdy wytrzymuje temperatury poniżej -10°C. Rośliny, które są w stanie wytrzymać temperatury powyżej -15°C, nazywane są „bardzo wytrzymałymi”. Te dwie kategorie można znaleźć w większości regionów naszego kraju.
Rośliny w wannach i doniczkach.
Są one najbardziej narażone na mróz, ponieważ cała powierzchnia donicy ma kontakt z mrozem. Umieścić je w miejscu chronionym przed zimnem i wiatrem, blisko ściany. Można owinąć doniczki z roślinami w filcową osłonę. Należy również upewnić się, że donice są podniesione tak, aby nie miały bezpośredniego kontaktu z ziemią. Pamiętaj, że rośliny w doniczkach i wannach wymagają podlewania nawet zimą.
W przypadku instalacji roślin w doniczkach lub wannach na tarasie lub w ogrodzie, należy zapewnić izolację wewnątrz doniczki. Ta wewnętrzna izolacja zapewni Twoim roślinom rosnący komfort w dwóch trudnych sezonach letnich i zimowych. Latem będzie chronić korzenie przed upałem, a zimą przed mrozem. Co więcej, nie będziesz już musiał znosić nieestetycznego pakowania przez cały sezon zimowy.
Rośliny śródziemnomorskie.
Rośliny śródziemnomorskie są dziś bardziej odporne na nasz klimat niż wcześniej, a niektóre (oliwka, palma) są w stanie wytrzymać łagodną zimę chronioną przez zasłonę zimową. Ale uważaj: to sprawi, że zdobędziesz tylko kilka stopni. W naszych regionach nadal zdecydowanie zaleca się zimowanie roślin śródziemnomorskich w bezmroźnym, chłodnym (około 2° do 10°C), przewiewnym i dobrze oświetlonym pomieszczeniu z oknem (np. garaż, szklarnia lub weranda). Aby uniknąć szoku termicznego, należy sprowadzić je przed pierwszymi zimnymi okresami, w połowie października, kiedy różnica między temperaturą na zewnątrz i wewnątrz jest niewielka. Ograniczyć podlewanie do minimum, aby utrzymać bardzo lekką wilgotność.
Kwiaty cebulkowate.
Nie zapomnij usunąć cebulki dalii, mieczyki, begonii, itp… Trzymaj je w suchym, ciemnym miejscu (na przykład w pudełku) do kwietnia, kiedy to zostaną ponownie zasiane.