Jak często należy czyścić zasłony? Porady praktyczne

747 0

Ozdabiają nasze okna, chronią nas przed słońcem i widokiem, zasłony muszą być regularnie czyszczone. Kluczem jest wiedzieć, jak często je myć i jak nie uszkodzić.

Właściwa częstotliwość czyszczenia.

Zasłony są zakurzone i wymagają regularnego czyszczenia. Jak wszystkie tkaniny, są one obciążone roztoczami kurzu, co jest szkodliwe dla zdrowia mieszkańców domu. Ponadto, nie musisz koniecznie myć rąk przed ich otwarciem i zamknięciem. To znaczy, że się brudzą, a nawet plamią. Idealna częstotliwość czyszczenia zasłon to dwa razy w roku. Jeśli jednak ty lub ktoś w twoim gospodarstwie domowym cierpi na alergie, nie wahaj się zaoferować im bardziej regularnego sprzątania, aby utrzymać powietrze czyste i wolne od roztoczy kurzu tak bardzo jak to możliwe.

Czyszczenie bawełnianych zasłon.

Zdecydowana większość zasłon w naszych domach jest wykonana z bawełny, ale inne są również wykonane z poliestru, jak np. firanki. Do ich czyszczenia należy preferować program mycia w pralce pod kątem 30°. Rzeczywiście, zbyt wysoka temperatura wody może spowodować, że tkanina się skurczy: zasłony byłyby wtedy za małe po powrocie na okna. Zasłony można również prać ręcznie, zawsze w wodzie, która nie jest zbyt gorąca. Jeśli chodzi o przędzalnictwo, zdecyduj się na delikatność również tutaj. Wreszcie, wolą suszenie na wolnym powietrzu niż suszarkę bębnową, aby zachować piękno zasłon. Mała sztuczka polega na delikatnym wykręceniu zasłon, a następnie pozostawieniu ich do wyschnięcia na swoim miejscu, powieszeniu na drążku, otwarciu okien. Technika ta jest tym łatwiejsza do zastosowania w przypadku lżejszych zasłon, które są lżejsze. Pozwoli to na zachowanie zasłon, ale także rozprzestrzenianie się w Twoim wnętrzu pysznego, czystego zapachu.

Czyszczenie zasłon z pierścieniami.

Niektóre zasłony są zawieszone na stelażu za pomocą haków, pierścieni lub szpilek. Jeżeli twoje zasłony mają zdejmowane pierścienie, upewnij się, że je zdejmujesz przed umieszczeniem zasłon w pralce. Jeśli mają oczka, zawiąż je sznurkiem. Ograniczy to uderzenie podczas prania w bębnie pralki, a także uszkodzi tkaninę przez powieszenie na nim. Będziesz musiał cofnąć sznur tylko wtedy, gdy nadejdzie czas na ponowne założenie zasłon.

Czyszczenie zasłon nawlekanych.

Czyszczenie takich zasłon jest zadaniem specjalnym. Rzeczywiście, jeśli umieścisz je tak jak w pralce, pranie spowoduje powstanie wielu węzłów, które trudno będzie później rozpiąć i uszkodzi zasłony. Idealne rozwiązanie polega więc na umieszczeniu zasłon z nici w małych workach z tkaniny, takich jak te używane wcześniej do prania bielizny w pralce. Jeśli masz kilka zasłon z przędzy, upewnij się, że umieścisz tylko jedną na jedną torbę. Następnie ostrożnie zamknij worek i umieść go w bębnie pralki. Jeśli zasłony są wykonane z wielokolorowych przędz, pamiętaj, aby umieścić w maszynie chusteczkę pochłaniającą kolory, aby je zachować. Po umyciu w 30 stopniach, ostrożnie wyjąć zasłonę z worka i powiesić go bezpośrednio nad oknem na pręcie do suszenia. Jeśli mimo tych wszystkich środków ostrożności zauważysz jakieś węzły, możesz je usunąć delikatnie szczotkując wątki zasłony bardzo miękką szczotką do zasłon.

Czyszczenie delikatnych zasłon.

Podczas czyszczenia delikatnych zasłon należy zachować najwyższą ostrożność. W tym konkretnym przypadku należy za wszelką cenę unikać prania w pralce. Zamiast tego, namocz zasłony w wodzie, do której najpierw dodałeś cytrynę, w ilości jednej cytryny na litr wody. Możesz również dodać sodę do pieczenia, aby zasłony znów błyszczały.

Dodaj komentarz