Jak kupić mieszkanie z rynku pierwotnego?

681 0

Kupno mieszkania to bardzo ważna decyzja, która przyprawia o ból głowy wielu ludzi. Sporej liczby zmartwień, problemów i wątpliwości można jednak uniknąć. Najpierw trzeba się po prostu dowiedzieć, jak wygląda cały ten proces. Wtedy nie ma szans na większe zaskoczenie w praktyce. Jest to istotne, tym bardziej że chodzi tu o podjęcie jednej z najważniejszych decyzji w całym życiu.

Czym nazywamy rynek pierwotny?

Na początku warto wspomnieć, że istnieją dwa rynki: pierwotny i wtórny. Wyjaśnienie pierwszego z nich jest całkiem łatwe. Są to takie nieruchomości, które nie były jeszcze przez nikogo używane. Dzięki temu ma się gwarancję, że zostanie się pierwszym użytkownikiem danego domu lub mieszkania, co dla niektórych osób ma priorytetowe znaczenie.

Natomiast rynek wtórny charakteryzuje się tym, że nieruchomość kupuje się od poprzedniego właściciela. Nie ma znaczenia, czy jest nim osoba fizyczna, czy prawna. Liczy się statut właściciela spełniający wszelkie normy zawarte w przepisach.

Głowna cecha

Podstawową cechą rynku pierwotnego jest przeprowadzenie tzw. przedsięwzięcia deweloperskiego. Tłumacząc na prostszy język, polega ono na tym, że dogadujemy się z jakimś inwestorem. Może być nim na przykład deweloper. Taka osoba inwestuje swoje pieniądze w budowę danej nieruchomości oraz zajmuje się całościowym procesem – od projektowania do samego końca budowy. Taki obiekt przeznaczona do sprzedaży lub wynajmu.

Zasady kupna mieszkania od dewelopera

Po tylu teoretycznych informacjach czas odpowiedzieć sobie na pytanie, jak kupić mieszkanie. Oczywiście nie da się tego zrobić w jednym zdaniu. Obowiązują główne zasady ułatwiające zakup nieruchomości od dewelopera. To jest podstawowa przyczyna, dla której warto się z nimi zapoznać.

Przeprowadzenie researchu

Uzyskanie cennych informacji zarówno o deweloperze, jak i o okolicy, w której szuka się danego mieszkania ma często kluczowe znaczenie. Wiadomo, że na każdym rynku ktoś jest lepszy, a ktoś gorszy, dlatego warto poczytać opinie o poszczególnych deweloperach oraz sprawdzić zadowolenie jego wcześniejszych klientów. Podobnie sytuacja tyczy się okolicy, w której znajduje się potencjalna nieruchomość. Tutaj również opinie innych ludzi są całkiem przydatne. Jeszcze więcej mogą powiedzieć aktualni sąsiedzi poprzez rozmowę z nimi twarzą w twarz.

Podpisanie umowy

Jest to czynność z pozoru prosta, aczkolwiek sprawiająca trudności przede wszystkim w kwestii dokładnego zrozumienia umowy. Nie jest więc polecane działanie na własną rękę w przypadku, gdy ktoś nie jest pewien, co do wszystkich zapisów. Lepiej wtedy skontaktować się z profesjonalistą, który przeanalizuje taki dokument i jasno odpowie na nurtujące pytania. Warto zasięgnąć porady fachowca, żeby nie zostać oszukanym i nie martwić się potem o stratę pieniędzy lub brak uzyskania wymarzonego obiektu.

Kupno mieszkania nie musi być skomplikowane

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego wcale nie jest trudny i może nie przysparzać żadnych problemów. Wystarczy się do niego odpowiednio przygotować i być otwartym, w razie potrzeby, na pomoc specjalistów. Dzięki spełnieniu tych warunków cały proces powinien skończyć się powodzeniem. Więcej informacji znajdziesz na https://domardevelopment.pl/jak-kupic-mieszkanie-krok-po-kroku/

Dodaj komentarz