Jak wybrać idealny projekt domu dla siebie?

990 0

Znalezienie i kupno odpowiedniego mieszkania nie jest łatwe, szczególnie w obecnym czasie, kiedy ceny nieruchomości mocno poszły do góry i nie zapowiada się, aby miało się to zmienić. W zasadzie budowa niewielkiego domu z własnym podwórkiem może być tańsza, lub porównywalna cenowo, do zakupu mieszkania w bloku z ciasnym balkonem. Biorąc też pod uwagę koszty utrzymania mieszkań spółdzielczych, może okazać się, że w perspektywie czasu, budowa domu będzie dla nas bardziej opłacalna. Zatrudniając architekta, który przygotuje dla nas indywidualny projekt domu bądź nawet korzystając z dostępnych już rozwiązań projektowych, warto uwzględnić postęp czasu i funkcjonalność, która sprawdzi się nie tylko teraz, ale także w przyszłości, kiedy nasza sprawność fizyczna nie będzie już tak duża.

Gotowe projekty domów online

W Internecie znajdziemy mnóstwo firm, które sprzedają gotowe już projekty domów dostępne od ręki. Ich dużą zaletą jest możliwość wyboru odpowiedniej ilości pomieszczeń, powierzchni, kondygnacji, a także filtr cenowy. Jeżeli nie mamy pomysłu na własną konstrukcję, a zatrudnianie indywidualnego projektanta jest dla nas zbyt dużym obciążeniem finansowym, możemy skorzystać z gotowych rozwiązań. Przykładem może być extradom.pl, w którym wybieramy rozwiązania spośród 18 tysięcy projektów różnych domków jednorodzinnych. W cenie projektu otrzymamy liczne gratisy, m.in. projekt ogrodu czy dziennik budowy, a także bezpłatne pozwolenie na zmiany. Na portalu archon.pl nie tylko znajdziemy dom idealny, ale możemy liczyć na różnego rodzaju rabaty i dodatkowe Energooszczędne rozwiązania projektowe. Duże zasoby projektów znajdziemy także na Kbprojekt, mgprojekt czy pracownia-projekty.dom.pl, a w każdym przypadku możemy liczyć na doradztwo i wsparcie działu obsługi Klienta.

Indywidualny projekt domu

Tworzony na zamówienie projekt domu będzie znacznie droższy niż ten, który wybraliśmy z oferty katalogowej. Jego koszt może wahać się od 130 zł do 300 zł za metr kwadratowy, jednak warto docenić tutaj indywidualne podejście architekta i niepowtarzalność zastosowanych rozwiązań. Współpracując indywidualnie z architektem większe możliwości projektowe i aranżacyjne. Nie musimy godzić się na gotowe wykonanie, ustawienie ścian i ilość pomieszczeń, wręcz przeciwnie, możemy stworzyć przestrzeń, która będzie idealna i będzie zaspakajała potrzeby domowników. Takie usługi znajdziemy między innymi w Archon czy Projekt-Arkady. Rozwiązaniem idealnym wydają się być usługi kompleksowe świadczone między innymi przez Grupę Plus Architekci oraz New House, w których otrzymamy nie tylko projekt domu, ale także usługę budowlaną i wykończeniową.

Adaptacja gotowego projektu

Może zdarzyć się tak, że otrzymany pierwotnie projekt (bez względu na to czy był kupiony jako gotowy czy wykonywany indywidualnie) przestanie spełniać nasze oczekiwania i będziemy potrzebowali jego modyfikacji. Każda jego zmiana może odbyć się za zgodą projektanta, ale bez obaw, nie musimy z każdą drobnostką prosić o pozwolenie, jeżeli na samym początku dopełnimy wszelkich formalności. Już na etapie podpisania umowy z architektem warto poprosić o wykaz zmian, jakie będą dopuszczalne do wprowadzenia po otrzymaniu projektu. Najczęściej autorzy dopuszczają modyfikacje, które nie ingerują bezpośrednio w zmianę samego budynku, czyli np.: przesunięcie okien lub drzwi, likwidację ścian działowych czy zmianę niektórych materiałów wykończeniowych. Jeżeli natomiast w pierwotnym projekcie nie znajdowała się piwnica, strych czy garaż, a okazało się, że jest to niezbędny element w naszym domu, konieczne będzie uzyskanie zgody na modyfikację projektu, a niekiedy na rozpoczęcie budowy.

Środki na sfinansowanie budowy domu

Gotowy i zaakceptowany projekt, rozpoczyna nowy etap, jakim jest budowa i wykończenie domu, a tutaj problemem mogą okazać się fundusze, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie finansowanie hipoteki ze środków banku. Zaciągnięcie kredytu na budowę domuwarto rozpocząć od solidnego poznania ofert banków, sprawdzenia warunków na jakich kredyty są udzielane, okresu kredytowania, ewentualnego zabezpieczenia czy zbadania zdolności kredytowej. Mając ogólne rozeznanie jesteśmy w stanie podjąć odpowiednie decyzje, które przybliżą nas do celu bardziej, niż finansowanie wynajmowanego mieszkania. Trzeba mieć też świadomość, że kredytu hipotecznego nie otrzymamy od ręki. Przed jego udzieleniem każdy bank będzie chciał dokładnie zbadać nasze możliwości finansowe i wypłacalność, znaleźć odpowiednie zabezpieczenie na wypadek utraty płynności finansowej, a do tego zgromadzić wiele dokumentów, które w przypadku wnioskowania o hipotekę są niezbędne. Finansowanie hipoteki ze środków banku, to nie tylko zakup lub budowa nieruchomości, ale także kredyt na remont i wykończenie domu czy mieszkania. Nie musimy więc martwić się o to, że przez kilka lat naszą przestrzeń do życia będą wypełniały gołe ściany w surowym stanie. Z otrzymanych środków możemy kupić materiały budowlane, ale także wyposażenie. Meble kuchenne, wypoczynek, elementy dekoracyjne, okna, grzejniki – wszystko, co jest konieczne aby funkcjonować w nowym domu. Warto mieć tutaj na uwadze, że decydując się na budowę i wykończenie mieszkania z hipoteki, musimy co jakiś czas dostarczać do banku dokumentację przedstawiającą postęp wykonanych prac. Kredyt hipoteczny w takich sytuacja uruchamiany jest w transzach, których wypłata następuje według ustalonego i zaplanowanego wcześniej harmonogramu.

Dodaj komentarz