Jak wybrać panele elewacyjne?

734 0

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że elewacja budynku będzie decydowała zarówno o wyglądzie zewnętrznym, jak i właściwościach termoizolacyjnych czy odpornościowych. Ponadto obecnie ściany zewnętrzne domu można wykończyć materiałami, które nadadzą im odpowiednią trwałość czy estetykę. Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większym zainteresowaniem cieszą się panele elewacyjne zewnętrzne.

Co warto wiedzieć o materiałach z jakich wykonane są panele elewacyjne?

Panele elewacyjne są to w najprostszym możliwym ujęciu dekoracyjne okładziny, które można zamontować do ścian zewnętrznych. Godny uwagi jest fakt, że pełnią one podwójną funkcję. Gwarantują dodatkową ochronę przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi, a także zdecydowanie podnoszą walory estetyczne budynku. Różnorodność dostępnych na rynku panel elewacyjnych sprawia, że osoby zainteresowane mogą je dopasować praktycznie do każdego wybranego przez siebie stylu architektonicznego. Doskonale sprawdzą się w przypadku budynków o tradycyjnym, nowoczesnym czy dworkowym wyglądzie. 

Jakie możemy wyróżnić rodzaje paneli elewacyjnych?

Jak wiadomo, panel elewacyjny jest materiałem wykończeniowym dostępnym w różnych wariantach. W jakie produkty można się zaopatrzyć? Świetnym rozwiązaniem mogą być panele elewacyjne drewnopodobne. Imitują one bowiem wygląd naturalnego drewna. Przeważnie produkowane są z tworzyw sztucznych, styropianu czy innych kompozytów. Doskonałym przykładem mogą być płyty warstwowe HPL. Omawiany rodzaj paneli dostępny jest w różnych kształtach i wielkościach. Z kolei panele elewacyjne z kamienia będą wyróżniały się zastosowaniem naturalnego kamienia np. piaskowca, kwarcytu, dolomitu, trawertynu czy bazaltu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki formie paneli, kamień będzie w montażu znacznie prostszy, niż mogłoby się wydawać. Można również zdecydować się panele na blaszane panele. Oczywiście produkowane są z blachy. 

Dlaczego warto wybrać panele elewacyjne?

Warto wiedzieć, że montaż paneli elewacyjnych będzie wiązał się z ogromną liczbą korzyści. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że coraz częściej wybierane są one przez inwestorów. Najczęściej wymienianym atutem przez klientów jest estetyka. Dzięki wspomnianym produktom możliwe jest nadanie elewacji efektownego wyglądu. Godny uwagi jest fakt, że panele mogą być bez problemu montowane na poszczególnych elementach elewacji lub całej powierzchni ścian. Ponadto doskonale będą prezentowały się z tynkami o różnych kolorach. Należy mieć również świadomość, że panele mogą przyczynić się do podniesienia parametrów termoizolacyjnych danego budynku. Najlepszymi właściwościami cechują się produkty z ociepleniem wykonane ze styropianu. Warto zaznaczyć, że współczynnik przenikania ciepła dla wymienionego rodzaju panelu może wynosić około 0,025 W/mK. Nie można zapomnieć, że panele elewacyjne doskonale będą zabezpieczały ściany przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Świetnym rozwiązaniem będzie zatem montowanie ich w miejscach, które są narażone na zabrudzenia lub zniszczenia.

Dodaj komentarz