Jak wybrać panele fotowoltaiczne?

614 0

Wybór właściwego osprzętu do układu fotowoltaicznego jest dość trudny, ponieważ istnieje wiele różnych opcji do wyboru. Decydując się na jakieś rozwiązanie, najlepiej pamiętać o przeprowadzeniu badań i zebraniu wszystkich informacji przed dokonaniem wyboru.
Praktycznie każdy rodzaj paneli słonecznych będzie działał na twoim dachu, ale upewnij się, że pochodzą od wiarygodnego producenta. To twoja decyzja jakiego producenta wybierzesz.
Panele monokrystaliczne, a polikrystaliczne

Panele monokrystaliczne są bardziej wydajne niż polikrystaliczne, jednak komórki polikrystaliczne dokonały wielkiego postępu i obecnie różnica między nimi jest minimalna. Ponieważ panele monokrystaliczne mają mniejsze gabaryty są najlepszym wyborem, gdy przestrzeń jest ograniczona.

Obiegowa opinia mówi, że panel polikrystaliczny wytwarza mniej energii niż panel monokrystaliczny, lecz jest to nieprawda. Panel słoneczny o mocy nominalnej 280 W będzie produkował taką samą ilość energii zarówno w jednym, jak i drugim wypadku. Jedyną różnicą jest to, że monokrystaliczny panel może mieć nieco mniejsze rozmiary.

Ogniwa monokrystaliczne zwykle działają lepiej w pochmurne dni i przy słabszym świetle. Uwzględniając ten fakt, ogniwa polikrystaliczne są gorszym wyborem w warunkach słabego oświetlenia, jednakże różnice z czasem stopniowo się zacierają.
Kolor paneli

Wybór koloru paneli słonecznych jest wyborem czysto estetycznym. Ogniwa monokrystaliczne są ciemniejsze, zbliżone do czerni; komórki polikrystaliczne mają bardziej niebieskawy odcień. Koloru samej części czynnej nie można wybrać ani zmienić, można jednak wybrać barwę aluminiowej ramy i tylnej blachy (która jest kolorem tła za panelami słonecznymi).

Ramy panelu są w kolorze naturalnego aluminium lub czerni. Z powodu lepszego wyglądu, większość paneli mieszkalnych posiada obecnie czarne ramki. Czarny arkusz jest popularny w instalacjach mieszkaniowych z powodów estetycznych. Wykończenie w tym właśnie kolorze zwiększa nieco koszt produktu końcowego, dlatego też większość przedsięwzięć komercyjnych ma duże panele z ramą w kolorze aluminium oraz białą tylną ścianą. Podyktowane jest to głównie faktem, że tył panelu jest z reguły niewidoczny.

Panele z czarnymi arkuszami tylnymi łatwiej się nagrzewają od słońca, tracąc w ten sposób część wydajności. Mimo, że strata nie jest znacząca to jednak zwiększa temperaturę pracy panelu. Jeżeli zależy nam na wydajności to zalecane jest wybranie paneli z białym tyłem.

Dodaj komentarz