Jakie projekty domów są aktualnie popularne?

949 0

Projektowanie domów to prawdziwa sztuka. Zajmują się tym doświadczeni architekci. Mogą oni podpowiedzieć, jak w funkcjonalny sposób podzielić przestrzeń i w jakiej technologii budować. Owocem wspólnej pracy z inwestorami są imponujące budowle, które możemy podziwiać podczas spacerów. Jeśli sam zastanawiasz się nad budową domu, warto byś zaczerpnął trochę inspiracji z najpopularniejszych konstrukcji.

Domy parterowe czy piętrowe – które z nich są częściej wybierane przez Polaków i dlaczego?

Jednym z głównych kryteriów, na które zwracamy uwagę przy wyborze domu jest liczba jego kondygnacji. Wiele osób jest zdania, że to właśnie ona wpływa najbardziej na komfort domowników. Choć można się z tym nie zgodzić, na pewno nikt nie ma wątpliwości, że domy parterowe i piętrowe znacznie różnią się od siebie. Oczywiście pierwszym, na co zwracamy uwagę jest wygląd. Mimo iż metraż może być ten sam, konstrukcje parterowe będą wydawały się bardziej rozległe w środku niż te piętrowe. Z uwagi na poziomy rozkład, wymagają większej i szerszej działki. Nie sprawdzą się raczej na wąskich parcelach, chyba że kogoś interesuje naprawdę mały budynek. Z kolei projekty domów piętrowych zaplanowane są w taki sposób, by metraż rozłożony był w pionie. Dzięki temu nie zajmują wiele miejsca, ale są wyższe i z zewnątrz wydają się większe. Jeśli chodzi o czas budowy, zazwyczaj jest on dłuższy niż w przypadku konstrukcji parterowych. Całe przedsięwzięcie wymaga również większych nakładów finansowych. Spowodowane jest to poniekąd wydłużonym czasem, a co za tym idzie – kolejnymi dniami roboczymi dla ekipy wykończeniowej. Chociaż obydwie budowle mają zarówno swoje wady, jak i zalety, w Polsce zdecydowanie częściej spotyka się domy piętrowe. Nie ma się co dziwić – w końcu pozwalają na podział na strefy i większą prywatność dla każdego z domowników. Ponieważ standardowy model rodziny u nas to  2+2, takie konstrukcje wydają się najlepszym rozwiązaniem.

Projekty domów nowoczesnych – fenomen na rynku

Skoro powyżej została omówiona kwestia liczby kondygnacji, czas przejść do uwielbianych przez Polaków stylów budowli. Z uwagi na to, że nasz naród w większości należy do tradycjonalistów, styl konstrukcji będzie najczęściej tradycyjny. Klasyczna stylistyka obejmuje zazwyczaj domy o ozdobnych elewacjach i z dachem dwuspadowym. We wnętrzach takich domów panuje przytulny klimat. Jednak coraz większą popularność zdobywa nowoczesna konwencja. Na czym polega? Jej główną zasadą jest idea ,,mniej znaczy więcej”, dlatego nie znajdziemy tam mnóstwa dodatków, a raczej minimalistyczne ozdoby. Wnętrza będą w stonowanych kolorach, jak biel, błękit czy szarość, bardzo często przełamanych przez wyraziste dodatki – modernistyczne obrazy, kanapę w jaskrawym kolorze czy jedną wyróżniającą się ścianą. Ze względu na oryginalność, projekty domów nowoczesnych stały się już fenomenem na rynku.

Projekty domów energooszczędnych – ekologiczne i niedrogie

Mówiąc o domach nowoczesnych, nie można nie wspomnieć o projektach domów energooszczędnych. To właśnie one sprawiają, że eksploatacja nie pochłania dużej części portfela. Tego typu konstrukcje wznoszone są dzięki innowacyjnym technologiom. Jeśli nie masz pojęcia, jakie to technologie i w ogóle, na jaki projekt się zdecydować, zajrzyj na stronę https://pracownia-projekty.dom.pl/. Znajdziesz tam najróżniejsze projekty domów opracowane przez profesjonalistów. Dobrzy architekci wiedzą, co zrobić, by wybudować dom nawet przy niewielkim budżecie, a przy tym zadbać o wprowadzenie funkcjonalnych rozwiązań. Jednym z nich może być chociażby odpowiednia termoizolacja, dach przystosowany do paneli słonecznych czy praktyczny podział pomieszczeń. Wszystkie te udogodnienia sprawią, że poczujesz się lepiej w swoim domu i będziesz zadowolony z efektu końcowego.

Dodaj komentarz