Materac idealny – jak taki wybrać?

574 0

Zakup łoża wyposażonego w specjalną ramę na materac to jedno z najwygodniejszych rozwiązań. Z jednej strony dlatego, że możemy taki materac idealnie dopasować do swoich preferencji, a jeśli zajdzie taka konieczność- nawet możemy go w prosty sposób wymienić na nowy. Warto zauważyć, że na rynku znajdziemy ogromny wybór materacy o różnym wypełnieniu, różnej twardości i grubości, co sprawia, że można zafundować sobie naprawdę komfortowy i bardzo zdrowy sen. Ogromny wybór materacy może jednak skutkować tym, że trudno będzie nam dobrać takie parametry materaca, które będą najbardziej optymalne. Jak dobrać materac, aby być naprawdę zadowolonym? Czy jest to trudne zadanie?

Wielkość oraz grubość materaca- dwa bardzo ważne parametry

Przyjmuje się, że minimalną, komfortową szerokością materaca dla jednej osoby jest wielkość około 80 cm. Materace na łoża małżeńskie zaczynają się od szerokości 140 cm, ale też odpowiednio można zdecydować się na materac o szerokości 160, 180, 200 czy nawet więcej niż 200 cm. Do wyboru pozostaje także grubość materaca. Grubszy model będzie bardziej stabilnie osiadał w ramie i najczęściej będzie wygodniejszy. Jeśli chodzi o materiał wykonania takiego materaca to do naszej dyspozycji pozostaje pianka, lateks, a także wypełnienie wykonanie ze sprężyn umieszczanych w specjalnych kieszeniach.

Materac dobieramy oczywiście do łóżka, jakie posiadamy. Szeroki wybór materacy dostępny jest na stronie https://polanomeble.pl/. Tutaj znajdziemy też bogatą ofertę pięknych mebli wykonywanych z drewna, w tym także łóżek idealnych pod materac. Stabilna, solidnie wykonana rama z drewna zapewnia odpowiednie podparcie nawet dla dużego, grubego i ciężkiego materaca.

Miękki czy twardy- jak dobrać materac pod kątem jego twardości?

To jedna z najbardziej skomplikowanych kwestii, gdyż w dużej mierze zależy też od naszych indywidualnych preferencji, ale też od naszej budowy ciała. Poprzez oznaczenie H określana jest twardość materaca. Najczęściej, materace, które posiadają oznaczenie H2 są dedykowane dla osób, których waga nie przekracza 80 kg i które nie są zbyt wysokie (do 170 cm). Dla osób cięższych i wyższych odpowiedniejszy będzie materac o twardości H3.

W praktyce, dobrze jest też kierować się zasadą w myśl której im większy jest wzrost i waga danej osoby tym bardziej twardy materac będzie odpowiedniejszy. Bardzo ważne jest, aby materac zapewniał dobre podtrzymanie naszemu ciału na całej jego długości, ale też, aby w sposób elastyczny dopasowywał się do naturalnych krzywizn ciała. Jeśli będzie zbyt miękki- będziemy się w niego zapadać, a każda zmiana pozycji będzie wyzwaniem. Łatwo jest również sobie wyobrazić co będzie w sytuacji, kiedy będzie on zbyt twardy, gdyż można przyjąć, że spanie na nim będzie odrobinę przypominać spanie na podłodze.

Niektóre materace posiadają także specjalnie oznaczone strefy twardości. W przypadku takich materacy powinniśmy jednak pamiętać, że strefy w takich materacach zostały zaprojektowane dla „standardowego wzrostu i wagi”. Materace strefowe nie będą więc spełniać swojej roli w przypadku osób wysokich, bardzo niskich, wyjątkowo chudych czy grubszych, czyli w przypadku wszelkich „odchyleń” od standardu. W takim przypadku lepiej zdecydować się na klasyczny model, gdyż materac strefowy nie będzie w żadnym stopniu bardziej komfortowy. Kupując materac stacjonarnie czasem będziemy mieć możliwość „jego wypróbowania”, co pozwoli nam ogólnie rozeznać się w tym, jak twardy może być materac z oznaczeniem H2 czy H3.

Dodaj komentarz