Na co zwrócić uwagę, wybierając rośliny na taras?

1464 0

Przydomowy taras to miejsce, które może pełnić wiele różnego rodzaju funkcji. To tu odbywają się spotkania towarzyskie, domownicy odpoczywają po męczącym dniu, a także – cieszą oczy pięknym otoczeniem. Wiele osób nie wyobraża sobie kompletnej aranżacji tarasu bez gęstej, zachwycającej zieleni dookoła niego. Co wziąć pod uwagę, planując aranżację tarasu?

Jakie rośliny wybrać na taras?

To, jakie rośliny pojawią się w najbliższym otoczeniu przydomowego tarasu, zależne jest przede wszystkim od preferencji domowników. Jednak istnieje kilka uniwersalnych cech, na które warto zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji. Są to między innymi:

  • wysokość roślin – bardzo ważne jest, aby rośliny na tarasie i wokół niego nie przeszkadzały w komfortowym korzystaniu z dostępnej przestrzeni. Dlatego najlepiej sprawdzają się gatunki o niskim bądź też średnim wzroście, niezbyt dominujące,
  • wymagania – na przydomowych tarasach najlepiej sprawdzają się rośliny dość odporne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne, takie jak ekspozycja na słońce, susza i wiatr,
  • kolorystyka roślin – wbrew pozorom, kolor roślin tarasowych również ma ogromne znaczenie. Warto zadbać o to, aby roślinność stanowiła harmonijny dodatek do aranżacji domu i ogrodu. Wybrane rośliny powinny więc pasować stylistycznie i kolorystycznie do tarasu i bryły budynku,
  • zapach – to czynnik, na który niewiele osób zwraca uwagę. A tymczasem przyjemny zapach roślin i kwiatów może pozytywnie wpływać na samopoczucie użytkowników tarasu. Róża, jaśmin bądź też lawenda to gatunki, które pachną wyjątkowo intensywnie i przyjemnie. Warto wziąć je pod uwagę, planując aranżację przestrzeni.

Jak zaplanować aranżację roślin dookoła tarasu?

Aranżacja roślin wokół tarasu koniecznie musi być dobrze przemyślana. Wszystko po to, aby zapewnić nie tylko maksymalną estetykę, ale i funkcjonalność dostępnej przestrzeni.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie gatunki roślin kwitną przez cały rok. Sezonowość roślin to coś, co należy koniecznie wziąć pod uwagę, dobierając gatunki na taras i dookoła niego. Przemyślana aranżacja uwzględnia rośliny o różnych okresach kwitnienia – kiedy jedyne gatunki przekwitają, rozpoczyna się okres kwitnienia kolejnych.

Planując aranżację można rozważyć również zastosowanie gatunków pnących, takich jak powojniki, bluszcz czy też winorośl. Dzięki nim można naturalnie osłonić taras przed palącymi promieniami słońca. Tego typu gatunki wymagają jednak zastosowania stabilnej podpory – drabinki, pergoli bądź też siatki.

Osoby planujące aranżację tarasu oczekują, że wybrane gatunki roślin będą dość łatwe w pielęgnacji i uprawie. Dzięki temu można cieszyć się ich pięknem bez katorżniczej pracy. Do mało wymagających gatunków roślin zaliczyć można między innymi byliny, sukulenty i trawy ozdobne.

Odpowiednia aranżacja domowego tarasu jest nie lada wyzwaniem – nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na powierzenie go w ręce profesjonalistów. Efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania!

Dodaj komentarz