Tynkowanie maszynowe – na czym polega i kiedy warto z niego korzystać?

810 0

Tynkowanie to jedna z podstawowych prac wykończeniowych prowadzonych w wielu budynkach. Obecnie bardzo popularne jest także tynkowanie maszynowe. Co warto wiedzieć na temat tej techniki tynkarskiej?

Czym są tynki?

Tynki umieszczane na ścianach i na sufitach są rodzajem zaprawy, która ma na celu zabezpieczenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych – działowych budynku przed wpływem czynników zewnętrznych. Dodatkowo poprawiają one estetykę budynku.

Do wykonania tynków stosowane są zaprawy tynkarskie powstające z różnych typów materiałów, na przykład są to tynki gipsowe, wapienne, cementowe, akrylowe.

Tynkowanie może być prowadzone za pomocą dwóch technik:

  • tynkowanie ręczne
  • tynkowanie maszynowe

Ręczne prace tynkarskie wymagają czasu, ale sprawdzają się na małych powierzchniach. Z kolei tynkowanie maszynowe jest już techniką wspomaganą za pomocą specjalnych agregatów i dzięki temu doskonale nadaje się do większych powierzchni.

Na czym polega tynkowanie maszynowe?

Tynkowanie maszynowe jest rodzajem prac tynkarskich, do których używane są agregaty tynkarskie. Są to urządzenia przeznaczone do mieszania tynków lub innych materiałów, a następnie umożliwiające nakładanie ich na powierzchnię ścian czy sufitów.

Tynki maszynowe są przygotowywane bezpośrednio w agregacie tynkarskim. Do agregatu wsypuje się suchą zaprawę (niektóre agregaty współpracują także z gotowymi zaprawami), a potem dolewa się wodę za pomocą dołączonego węża i pompy wodnej w agregacie. Urządzenie miesza tynk i potem tłoczy je do specjalnej lancy z pistoletem.

Pracownik trzymający w ręce lancę z pistoletem nakłada tynki równomiernie na podłoże, a następnie są one wykańczane ręcznie. Prace są jednak znacznie szybsze, ponieważ nie ma potrzeby mieszania tynków w betoniarce, ich noszenia i ręcznego nanoszenia na podłoże.

Warto też wskazać, że z agregatami współpracują także inne urządzenia, na przykład silomaty, które oferuje producent agregatów tynkarskich Małek. Silomaty pozwalają na doprowadzanie suchego materiału z silosu bezpośrednio do agregatu.

Jakie rodzaje tynków wykonuje się maszynowo?

Urządzenia jak agregaty tynkarskie mają uniwersalne zastosowanie. Chociaż najczęściej kojarzone są one z tynkowaniem, to jednak warto wskazać, że są one również używane do nakładania innych typów materiałów.

Przykładowe zastosowanie agregatów tynkarskich:

  • Tynki akrylowe,
  • Tynk elewacyjne,
  • Tynki cementowo-wapienne,
  • Tynki gipsowo-wapienne,
  • Tynki gipsowe,
  • Tynki zbrojeniowe,
  • Wylewki samopoziomujące,
  • Gładzie gipsowe,
  • Zaprawy klejowe.

Kiedy warto skorzystać z agregatów tynkarskich?

Tynkowanie maszynowe ma bardzo szerokie zastosowanie. Aktualnie są one używane w wielu różnych inwestycjach, głównie tam, gdzie konieczne jest pokrycie tynkami znacznych powierzchni. Mogą być one używane w wykończeniu domów jednorodzinnych – nowych i remontowanych.

Gdy zatem liczy się czas tynkowania oraz efekty, warto zdecydować się na tynki maszynowe. Adresy firm wykonujących tego typu tynki można znaleźć w internecie i zapoznać się bliżej z ich ofertami i opiniami na ich temat.

Dodaj komentarz