W jaki sposób powstają domy prefabrykowane?

115 0

Domy, które w znaczniej części wykonuje się z elementów prefabrykowanych powstają w rekordowo krótkim czasie. Dzięki możliwości wykonania dużych części składowych takich domów jeszcze w fabryce, prace jakie są zaplanowane w terenie mogą pójść bardzo szybko. Budowa domu z prefabrykatów jest więc nowoczesnym sposobem budowania, a wśród dostępnych materiałów przede wszystkim można znaleźć ciężki prefabrykat drewniany. W taki sposób może powstać ciepły i nowoczesny dom kanadyjski dostosowany do potrzeb domowników. Dlaczego prefabrykowanie elementów tak dobrze sprawdza się w praktyce?

Jakie budynki mogą powstać z prefabrykatów?

Wśród najpopularniejszych i najlepiej sprawdzających się w praktyce rozwiązań znajdziemy projekty domów o prostej i minimalistycznej bryle i dwuspadowym dachu. Elementy takich budynków łatwiej jest prefabrykować, warto też zwrócić uwagę na fakt, że taka bryła budynku będzie też powodowała, że całość będzie energooszczędna. Do jednych z najpopularniejszych rozwiązań należą domy o projekcie typu „stodoła”. Warto jednak mieć na uwadze, że jedną z największych zalet domów drewnianych jest fakt, że dość łatwo można je modyfikować i rozbudowywać w razie potrzeby. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat sposobu wznoszenia domów kanadyjskich warto odwiedzić stronę jednego z wykonawców na drewdom.com.

Jak w praktyce powstają domy prefabrykowane oparte o drewno?

W przypadku ciężkiego prefabrykatu drewnianego jeszcze w fabryce wykonuje się ściany, dachy oraz stropy z drewna o dobrej klasie oraz dużym przekroju. Od razu umieszcza się też niezbędne warstwy izolacji, a także montuje się okna. Wszystko to w dużych częściach jest transportowane na miejsce budowy, gdzie jest łączone w całość. Budowa takiego domu może być przyrównana do budowy domu z klocków w dużej skali. Alternatywą dla ciężkiego prefabrykatu drewnianego jest technologia CLT, gdzie konstrukcja powstaje z paneli sklejanych z grubych warstw drewna. Jest to jednak rozwiązanie droższe niż dom kanadyjski.

Największe zalety domów prefabrykowanych

Taki sposób wznoszenia budynków ma niewątpliwie wiele zalet. Jak można się domyślić spoglądając na sam proces budowania- jest to bardzo szybki sposób budowy, który praktycznie nie ma sobie równych. Sama budowa domu z prefabrykatów pozwala na wykonanie budynku w kilka tygodni, co jest czasem nieporównywalnie krótszym od czasu potrzebnego na wzniesienie budynku w innej technologii.

Drugą bardzo istotną zaletą domów tego rodzaju jest ich energooszczędność. Zastosowane materiały, w tym między innymi grube warstwy ocieplenia sprawiają, że domy szkieletowe mogą być tak samo energooszczędne, co domy murowane. Drewno jest doskonałym izolatorem, warto więc zauważyć, że domy z niego wykonane znacznie szybciej się nagrzewają. Drewno stwarza też przyjazny mikroklimat wewnątrz gotowego już budynku.

Zaletą budowy z prefabrykatów jest też przystępna cena takiej inwestycji, a także fakt, że w znacznie mniejszym stopniu jest się uzależnionym od pogody. Jedynymi pracami mokrymi koniecznymi do wykonania są te prace, jakie wykonuje się na samym początku przy fundamentach. W przypadku domów prefabrykowanych najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wylewanie całej płyty fundamentowej. Wszystkie pozostałe etapy budowy, aż do wykończenia wykonuje się już na sucho. Jak więc widać, domy prefabrykowane mają bardzo wiele zalet- bez wątpienia jest to technologia przyszłości.

Dodaj komentarz