Wszystko co musisz wiedzieć o roślinach dekoracyjnych.

1377 0

Podobnie jak w ich naturalnym środowisku, kilka czynników ma zasadnicze znaczenie dla rozkwitu roślin domowych. Dodają one Twojej dekoracji żywej nuty i są sprzymierzeńcem dobrej jakości powietrza.

Światło.

Jest to niezbędne dla roślin, które syntetyzują swoje składniki odżywcze pod wpływem promieni słonecznych. Rośliny można podzielić na trzy grupy: słabe, średnie i duże. Zapytaj o więcej informacji przy zakupie. Zasadniczo należy instalować rośliny domowe w pobliżu okien.

Wilgotność.

Aby zapobiec wysychaniu roślin, należy utrzymywać wysoką wilgotność, szczególnie w okresach grzewczych. W tym celu należy regularnie zrosić liście (górne i dolne) roślin, zwłaszcza zimą. Co 6 miesięcy czyścić je środkiem do polerowania liści.

Temperatura.

Uważajcie na przegrzanie, które wysycha! Uważaj też, żeby nie było przeciągów. W lecie korzystny jest pobyt na balkonie lub w ogrodzie. Ale uważaj, aby stopniowo umieszczać je na słońcu, aby uniknąć wypalenia liści.

Podlewanie.

Ilość potrzebnej wody zmienia się w zależności od wilgotności i temperatury… Aby wiedzieć, kiedy podlewać, należy dotknąć ziemi 5 cm od powierzchni: musi być tylko wilgotna (nie mokra ani sucha). Jeśli używasz glinianych garnków, poczekaj, aż garnek wyschnie przed ponownym podlewaniem. Unikać nadmiernego podlewania: zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni. Użyj wody z kranu. Pamiętaj, aby opróżnić wodę pozostałą w spodku po podlewaniu i użyć jednej z naszych najlepszych puszek do podlewania.

Nawóz.

Rośliny żywią się substancjami odżywczymi występującymi w glebie: azotem (N), fosforem (P), potasem (K) oraz niektórymi pierwiastkami śladowymi w mniejszych ilościach (żelazo, miedź, mangan, magnez). Elementy te szybko znikają z gleby doniczek, przez co konieczne jest regularne stosowanie kompletnych nawozów. Oferujemy Państwu szeroki wybór nawozów płynnych lub dostosowanych do rodzaju roślin: rośliny tropikalne, storczyki, kaktusy. Nawozić co dwa tygodnie w okresie wegetacyjnym, od marca do września. Nigdy nie należy przekraczać przepisanych dawek.

Ponowne zasadzenie.

Gdy system korzeniowy staje się zbyt duży, gdy wzrost jest spowolniony (coraz mniej nowych liści) lub gdy roślina kwitnie za mało, konieczne jest przesadzenie. Wybierz pojemnik o średnicy 5-7 cm większy od starego, najlepiej zrobić to w okresie luty-marzec. W ten sposób respektuje się naturalny rytm roślin: wegetacja od marca do listopada, a następnie odpoczynek w okresie zimowym. Dobry drenaż jest niezbędny, aby uniknąć stagnacji wody i rozwoju pleśni. Do zrobienia z glinianymi kulkami, które umieścisz na dnie garnka. Wybór gleby doniczkowej jest również bardzo ważny. Jest to źródło, z którego roślina czerpie elementy, których potrzebuje.

Pasożyty.

Ciepło i suchość powietrza w naszych domach może sprzyjać pojawianiu się pasożytów. Należy stosować jak najwięcej biologicznych środków owadobójczych lub rodzajów zapobiegawczych i przestrzegać zalecanych dawek.

Najczęściej spotykane szkodniki.

Owady skalpela. Mogą występować w 2 formach. Albo masa kotłowa mniej lub bardziej rozłożona na łodygach i spodniej stronie liści, albo małe brązowe kapsułki, które ustępują pod paznokciem uwalniając biały proszek. Stosować odpowiedni organiczny środek owadobójczy.
Muchy białe lub mączliki. Te małe białe owady pokrywają grzbiety liści, które szybko stają się lepkie. Szczególnie cenią sobie wysokie temperatury (werandy). Stosować organiczny środek owadobójczy.

Czerwone roztocza lub pająki. Te małe pająki sprawiają, że liście są szare i lepkie. Stosować organiczny środek owadobójczy.

Mszyce. Wiosną mogą pojawić się na młodych pędach lub pąkach gotowych do kwitnienia, z których wysysają soki. Wydzielają one lepką spadź, na której może rozwinąć się grzyby, które uniemożliwia fotosyntezę. Stosować organiczny środek owadobójczy. We wszystkich przypadkach należy skrupulatnie przestrzegać zalecanych dawek środków owadobójczych.

Dodaj komentarz