Żaluzje drewniane – wyjątkowy element Twojej aranżacji

940 0

Żaluzje drewniane zyskują coraz większe uznanie wśród osób, które cenią sobie naturalne piękno oraz wyjątkowy wystrój wnętrza. Drewniane lamele są dostępne w szerokiej ofercie kolorystycznej, co pozwala na dopasowanie ich do pomieszczeń niemal w każdym stylu. Żaluzje drewniane znaleźć można w wielu niebanalnych odcieniach i interesujących wzorach, utworzonych przez samą naturę.

Niezwykle ważnym elementem lameli jest drabinka. Pozwala ona utrzymać żaluzje w poziomej pozycji oraz sterować ich położeniem. W sznurkowej wersji jest prawie niewidocznym, subtelnym akcentem. Forma tekstylnej taśmy staje się nietuzinkową ozdobą wnętrza i żaluzji, dostępną w kilku szerokościach – od 10 do 38 mm. Kolorem może być podobna do barwy lamel lub z nimi kontrastować. Charakter żaluzji formują również inne elementy wykończeniowe – pokrętło, maskownica górnej rynny czy obciążnik sznurka.

Rodzaje żaluzji drewnianych

Osłony okienne z drewna spotkać można w różnych rozmiarach. Pozwala to na dopasowanie ich do rodzaju i wielkości okien. Rozmiar lamel 25 mm sprawdzi się najlepiej przy małych przeszkleniach. Wyposażenie ich w linki prowadzące ze stali, zapewnia odpowiednie przyleganie żaluzji do uchylnych okien. Lamele w rozmiarze 50 i 70 mm zastosować można do przesłonięcia powierzchni o dużym przeszkleniu, na przykład drzwi tarasowych. Drewniane żaluzje mogą być również zastosowane w przypadku okien o różnych nietypowych kształtach. Osłony mocować można w zależności od wymagań do sufitu, ściany czy w świetle szyby. 

Regulacja żaluzji odbywa się za pomocą elektrycznego lub ręcznego mechanizmu. Pierwszy rodzaj sterowania może być szczególnie pomocny w przypadku:

 • zamontowania żaluzji w wielkopowierzchniowym budynku, 
 • rozmieszczenia okien uniemożliwiającego zastosowanie sznurka, patyka czy koralikowego łańcuszka,
 • zbyt dużej wagi lamel zmniejszającej komfort opuszczania i podnoszenia żaluzji ręcznie,
 • chęci zastosowania rozwiązań z zakresu „smart home”.

W pozostałych przypadkach najczęściej stosowane są ręczne mechanizmy, pozwalające w szybki i prosty sposób na regulację żaluzji. 

Zalety drewnianych żaluzji

Żaluzje drewniane (jak np. te z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane) wyróżnia bardzo wysoka jakość wykonania, wyjątkowy wygląd, a także funkcjonalność. Precyzja z jaką zostały wykonane oraz uwzględnienie wszystkich detali zapewniają bezawaryjne, wieloletnie użytkowanie.

Główne zalety żaluzji drewnianych to:

 • precyzyjna regulacja pozwalająca na ograniczenie ilości światła, które przenika do wnętrza, nie wymagająca podnoszenia całej żaluzji,
 • zastosowanie do produkcji naturalnych materiałów, co powoduje że drewniane żaluzje są całkowicie ekologiczne,
 • elementy wykończeniowe są idealnie dopasowane, co nadaje wnętrzu wyjątkowy klimat,
 • bardzo wysoka jakość materiałów zastosowanych w produkcji pozwala na komfortowe, długotrwałe użytkowanie żaluzji,
 • gama kolorystyczna jest bardzo rozbudowana, dzięki czemu można dobrać żaluzje idealnie pasujące do wnętrza.

Do jakich aranżacji zastosować drewniane żaluzje?

Lamele drewniane idealnie wkomponują się we wnętrza wykończone w stylu:

 • włoskim,
 • angielskim,
 • skandynawskim,
 • loft,
 • country.

Można połączyć je z delikatnymi, przezroczystymi firanami lub zaciemniającymi zasłonami o różnej długości. Drewniane żaluzje wpasowują się niemal w każde wnętrze i świetnie współgrają z zasłonami i meblami wyprodukowanymi z naturalnych materiałów. Tworząc projekt z użyciem drewnianych żaluzji, bardzo łatwo stworzyć można wyjątkowe i ciekawe kombinacje.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Dodaj komentarz