Lokata, czy mieszkanie? Oto jest pytanie!

1308 0

Rekordowo niskie stopy procentowe mają swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych możemy zaliczyć m.in. stosunkowo korzystne warunki na jakich banki udzielają kredytów, dzięki czemu realizacja własnych marzeń o remoncie mieszkania, czy zakupie nowego samochodu jest bardziej dostępna dla przeciętnego Kowalskiego. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku osób zainteresowanych tym, aby to bank pożyczał pieniądze od nich, czyli poszukujących lokat. Niskie stopy procentowe doprowadziły do obniżenia oprocentowania lokat poniżej poziomu opłacalności – inflacja jest wyższa, niż kwota o jaką zostają powiększone oszczędności po wygaśnięciu umowy. W związku z powyższym pojawiło się zapotrzebowanie na bezpieczne instrumenty inwestycyjne, będące alternatywą dla obarczonej dużym ryzykiem giełdy oraz bezpiecznych, ale równie nierentownych jak lokaty obligacji. Takim instrumentem okazały się… mieszkania.

Trwająca od lat hossa na rynku mieszkaniowym wywindowała ceny nieruchomości do rekordowych poziomów, a trend ten okazał się być wyjątkowo odporny na zawirowania – wbrew opiniom wielu obserwatorów, zwiastujących potężne załamanie, kryzys wywołany szalejącą obecnie pandemią praktycznie nie zaszkodził popytowi na nowe lokale. Mało tego, popyt na niektóre z nich (przede wszystkim te wyposażone w duże tarasy i balkony) znacząco się zwiększył w stosunku do okresu z lat poprzednich, a potencjalni najemcy są gotowi zapłacić dodatkowo nawet kilkaset złotych miesięcznie za odrobinę prywatnej przestrzeni na świeżym powietrzu, w której będzie można spędzić ewentualną kwarantannę.

Nic nie wskazuje również na to, aby w perspektywie kilku kolejnych lat – o ile oczywiście nie dojdzie do poważnych, nieprzewidywalnych wahań na rynku – inwestowanie w nieruchomości miało przestać się opłacać. Wręcz przeciwnie, należy się spodziewać dalszego, choć może już nie tak spektakularnego, wzrostu cen metra kwadratowego oraz kosztów wynajmu. Dlatego jeżeli masz do dyspozycji kwotę pozwalającą na zakup chociażby niewielkiej kawalerki, a alternatywą dla ulokowania środków jest ich oddanie w pieczę banku, zakup nieruchomości wydaje się być wyjątkowo dobrym pomysłem na niepewne czasy.

Dodaj komentarz